home Niusy, Wydarzenia GAGA / Zielone Żabki w Sulęcinie

GAGA / Zielone Żabki w Sulęcinie

Zielone Żabki – zespół grający ska/punk pochodzący z Jawora, powstały w 1987 roku. Tworzyli go „Smalec”, Tomasz Gala „Galik”, Marek Miedziński „Mister” i Wojciech Miedziński „Viciu”.

Na początku zespół nazywał się „Nieelektryczna Grupa Muzyczna”. Nieelektryczna Grupa Muzyczna była grupą, dającą akustyczne koncerty na rynku w Jarocinie 1987 r. w składzie Smalec – bas akustyczny, Brambor oraz Mister na gitarach akustycznych, jednak gdy Brambor odszedł z zespołu, nazwa została zmieniona na Zielone Żabki.

W kwietniu 1988 r. grupa nagrywa w auli jaworskiego liceum 3 utwory, które później wysyła do organizatorów festiwalu Jarocin88. W materiale wysłanym znajdował się utwór „Kultura” później największy hit Zielonych Żabek. W 1988 roku Zielone Żabki zajęły pierwsze miejsce na Festiwalu w Jarocinie wybrany głosami uczestników festiwalu. Zielone Żabki po odebraniu z rąk Romana Rogowieckiego głównej nagrody „Złoty kameleon” potłukły porcelanową statuetkę rozrzucając ze sceny drobne kawałki w zebrany przed sceną tłum. Smalec powiedział wtedy: To dzięki Wam jesteśmy tu i teraz… każdemu należy się więc kawałek nagrody!

Zespół koncertował przez dwa lata, podczas których wiele kaset z ich utworami było nagrywanych i rozprowadzanych przez młodzież. ZZ w roku 1989 trafiają do Rozgłośni Harcerskiej, gdzie nagrywają „Kultura”, „Dzieci są złe” i „Wojna”. Utwór „List do Andrzeja” trafia na vinyl-skladankę „Jarocin88”. Zespół grał koncerty po całej Polsce w ramach małych, jak i dużych festiwali. Warszawski „Rock Attack”, świdnicka „Marchewka” czy chojnowskie „Młodzieżowe Spotkania Muzyczne” to jedne z wielu miejsc na trasie zespołu. Był w planach również wspólny wyjazd koncertowy na Ukrainę z zespołem Chłopcy z Placu Broni, ale ówczesna niepewna sytuacja polityczna Ukrainy pokrzyżowała plany obu zespołów. Zespół Zielone Żabki miał nawet nagrać płytę dla jednej z francuskich niezależnych wytwórni – jednak z powodu braku porozumienia w grupie w 1990 roku zespół rozpadł się. Smalec założył punkowy zespół Ga-Ga, a Mister – Positive Vibration.

W latach 1995-96 odbyły się sesje nagraniowe, podczas których została nagrana płyta „Lekcja Historii” z 20 piosenkami, 5 dodatkowymi nagraniami w formacie MP3 oraz teledyskiem do piosenki Kultura. W sesjach uczestniczył Smalec, Mister i Jagat Pita. Płyta ukazała się w czerwcu 2003 roku. W 2005 roku doszło do połączenia Zielonych Żabek i Ga-Gi, przez lidera obu tych zespołów – Smalca. Zespół wyprodukował krążek „Fakty i Fikcje”, którego przedpremiera odbyła się w sierpniu 2009 na Przystanku Woodstock.

****************************************************

GA-GA / ZIELONE ŻABKI – koncert
Klub u Bulka / SOK
ul. Moniuszki 1, 69-200 Sulęcin
Data: 10.12.2016 (pt.) Godz. 20:00

Bilety: 20 zł / 25 zł
Przedsprzedaż:
– Sekretariat SOK (wkrótce)
– Biblioteka Publiczna SOK (wkrótce)
http://ubulkaklub.8merch.com/
– rezerwacje SMS +48 608 297 629