home Niusy, Wydarzenia Collage zagra w Międzyrzeczu!

Collage zagra w Międzyrzeczu!

Zapraszamy Was na niesamowity i jedyny w swoim rodzaju koncert. Muzyka Collage to istna podróż w krainę niebagatelnych dźwięków, to rock MALOWANY FANTAZJĄ.

„Collage to niekwestionowana legenda rocka progresywnego”

Jeden z pierwszych Polskich zespołów, który zyskał popularność poza granicami kraju i znany jest miłośnikom gatunku praktycznie na całym świecie, a jego legenda nie słabnie mimo upływu czasu.

Zespół powstaje w roku 1985. Próby odbywają się w legendarnej sali 06, obok Perfectu, Maanamu, Oddziału Zamkniętego, Wilków i Kultu. Ich pierwszy CD pt. „Baśnie” ukazuje się pod koniec 1990 roku i otrzymuje entuzjastyczne recenzje. Przełamując barierę językową zyskuje popularność także poza granicami kraju w Niemczech, Francji, Holandii i Włoszech, a w 1992 r. ukazuje się nakładem włoskiej wytwórni Vinyl Magic. W podsumowaniu roku 1991 czytelnicy pisma „Tylko Rock” uznają siódmą najlepszą Polską grupą roku, co jak na rynkowy debiut zespołu grającego odmianę rocka daleką od mainstreamu staje się sensacją.

W 1994 dla holenderskiej wytwórni SI Music Collage nagrywa w studio niedaleko Eindhoven album „Moonshine”. W 1995 r. album ten dzięki słynnej firmie Roadrunner Records trafia na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei, gdzie również w niedługim czasie wznowiony zostaje wcześniejszy album zespołu „Nine Songs of John Lennon”, a pozostałe albumy trafiają do dystrybucji japońskiej firmy Marquee. Płyta „Moonshine” odniosła olbrzymi sukces komercyjny i artystyczny i do dnia dzisiejszego uważana jest za jedną z najważniejszych płyt tego gatunku na świecie. Według głosowania czytelników pisma „Tylko Rock” płyta „Moonshine” znalazła się na 6. miejscu najlepszych płyt rockowych wszechczasów w Polsce, a według tego samego pisma w podsumowaniu dekady 1991-2001 uznana została za jedną z pięciu najlepszych płyt polskich roku 1995.

W ocenie Allmusic.com najważniejszej strony na świecie poświęconej muzyce pop w ogóle album „Moonshine” otrzymuje 4,5 gwiazdek na 5 możliwych. Poza granicami Polski „Moonshine” okupowała pierwsze miejsca list najlepszych płyt prog-rockowych w 1995 roku wyprzedzając takie sławy jak YES, PINK FLOYD czy DREAM THEATER i deklasując wszystkie uznane młodsze grupy, jak Pendragon, Flower Kings etc.

Video Clip do utworu Living In The Moonlight z tej płyty na Youtube ma 145 000 wyświetleń, a ich liczba stale rośnie.

Zespół zyskał ogromną popularność również jako zespół koncertowy dzięki niezwykle energetycznym, dynamicznym i ekspresyjnym występom live, które zjednywały im szacunek słuchaczy i rzesze nowych fanów. Stale koncertował w kraju i za granicą, między innymi w Związku Radzieckim, Szwecji, Niemczech i Holandii. Na stadionie X-lecia w Warszawie wystąpili na ogromnym koncercie charytatywnym, zorganizowanym przez Marka Kotańskiego „Niech Świat Się Do Nich Uśmiechnie”, w którym zagrali przed 50 tys. publicznością obok całej czołówki polskiego rocka i Uriah Heep.

Zagrali również na Festiwalu Sopot ’92, wystąpili też przed ówczesną sławą zespołem Love Like Blood, o którym dziś już prawie nikt nie pamięta – w przeciwieństwie do Collage! wystąpił na większości największych koncertów w Polsce takich jak Róbrege, Rock for AIDS, Bourges’91, Neorockowisko ’91, Letnia Zadyma w Środku Zimy, Jarocin, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Opole.

W latach 1994-1995 zespół dwukrotnie towarzyszył Fishowi (ex Marillion) podczas koncertów w Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu i w Warszawie. Promując swoje płyty gościli praktycznie w każdym ważniejszym programie TV, od typowo muzycznych po publicystyczno-rozrywkowe czy informacyjne jak Teleexpress, Kawa czy herbata.

Oto jak o pisze najważniejsza i najbardziej prestiżowa strona na świecie poświęcona Rockowi progresywnemu – Progarchives.
„Ten Neo Progresywny zespół z Polski był nie tylko najważniejszą grupą z tego kraju w latach 90-tych. Zalicza się do najlepszych zespołów Neo Progresywnych na świecie. Łącząc potężne tła klawiszowe z niesamowicie melodyjnymi gitarami i wokalem, potrafili stworzyć oryginalną i szalenie interesującą muzykę. Nieustanne zmiany tempa wyróżniają ten zespół z całej konkurencji wykonującej ten styl muzyki, z wokalami w języku polskim i angielskim w zależności od albumu.

„Moonshine” to jeden z najwspanialszych albumów symfonicznego progresywnego rocka współczesnej ery. Na album ten składa się świetna produkcja, wspaniałe melodie i śpiew, oraz rewelacyjne wykonanie tak pod względem akompaniamentu jak i wysmakowanych porywających solówek i przejść.

Zapraszam wszystkich miłośników , fanów i tych ,którzy jeszcze się nie zarazili tym jakże przyjaznym muzycznym „wirusem” jakim jest COLLAGE.

Miejsce: Klub Kwinto (Międzyrzecz)
Data: 10.05.2014
Godz.: 20:00
Wstęp: 25 / 30 zł

collage2_kwinto