home Niusy, Wydarzenia Zagra JANUSZ REICHEL – najważniejszy bard krajowego undergroundu

Zagra JANUSZ REICHEL – najważniejszy bard krajowego undergroundu

Prawdopodobnie po raz pierwszy w Zielonej Górze zagra koncert najważniejszy chyba bard krajowego undergroundu, przyciągający na swe koncerty zarówno słuchaczy Dezertera jak i Dylana czy nawet Jacka Kaczmarskiego. W najnowszych swych utworach bardzo czytelnie odnosi się do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Koncert odbędzie się w zielonogórskim klubie JAZZKINO w piątek 24 maja 2019 o godz.20.00. Na koncert zaprasza Stowarzyszenie Art Of Underground oraz Gusstaff Records.

✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬
Data: 24.05.2019 (piątek)
Godzina otwarcia klubu: 18:00
Godzina rozpoczęcia koncertu: 20.00

Miejsce:
Klub JAZZKINO
Zielona Góra, ul. Jana Sobieskiego 14
https://www.facebook.com/jazzkino

✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬
Bilety: 15 zł
do nabycia wyłącznie na bramce

✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬
wydarzenie:
https://www.facebook.com/events/379435042913289/

✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬
Janusz Reichel – poeta, muzyk. We wczesnych latach osiemdziesiątych grał w nowosądeckich zespołach: w nowofalowym EGO 4.5 (wyróżnienie na wojewódzkim przeglądzie zespołów muzycznych w Nowym Sączu w 1983 roku) oraz awangardowym NO PASARAN (drugie miejsce i nagroda za kompozycje na podobnym festiwalu rok później).
Kolejnym rozdziałem w twórczości Janusza był założony w 1986 roku punkowy zespół ZIMA, który działał z przerwami do 1991 roku. W 1988 roku podczas wojewódzkiego przeglądu zespołów muzycznych w Radomiu grupa zajęła I miejsce. Po zespole pozostały nagrania wydawane na kasetach w tzw. trzecim obiegu. Podczas koncertów i w nagraniach Janusz powraca czasem do piosenek ZIMY, wśród których wiele nadal zachowuje swoją aktualność.

Od 1991 roku Janusz Reichel rozpoczął swą indywidualną drogę artystyczną. Od tego czasu ukazało się kilka albumów z jego muzyką (początkowo jedynie na kasetach). W latach 1993-94 współpracował z grupą ATMAN. Jedną z piosenek Janusza umieścił na swojej płycie „Mam kły, mam pazury” (1996) zespół DEZERTER.
Piosenki Janusza Reichela bardzo trudno jest określić jednym wspólnym mianem. Są to zwykle akustycznie wykonane kompozycje, z bardzo oszczędnym akompaniamentem. Na koncertach można czasem usłyszeć Janusza także z gitarą elektryczną.
W 2017 roku Pasażer opublikował na płycie winylowej reedycję pierwszej kasety Janusza nagranej z grupą Atman a ZIMA Records wydała CD z jego dotychczas ostatnią płytą zatytułowaną: „Nikt nie chciał słuchać Kaczmarskiego”.

Z recenzji koncertu (J.Bobrek, Sądeczanin,13.10.2016):
„Czorsztyn 91’”, „Jasiek Malarz Pokojowy”, „Spotkanie” czy „Powrót do Matki Ziemi” to piosenki, które w latach dziewięćdziesiątych, czasach kasetowych, biły rekordy popularności, chociaż to w przypadku Reichela może niezręczne określenie. Punkowy bard o takową nie zabiegał, nawet kiedy niektórzy nazywali go Jackiem Kaczmarskim polskiej generacji X. […] W tym roku wyszła jego płyta „Rozstrzelone”, a muzyk znalazł inspirację do nowych piosenek, obserwując m.in. poczynania aktualnej ekipy rządzącej…

Z materiałów promocyjnych niezależnego wydawnictwa Pasażer:
Piosenki Janusza są proste, nawet ascetyczne i mało efekciarskie. Mimo często radykalnego przesłania – ciepłe i ujmujące. Ongiś współpracował z grupą Atman, wydał wspólną kasetę z ortodoksyjnie punkową kapelą anarchistyczną – Guernicą Y Luno. Obecnie coraz częściej zabarwia swe studyjne nagrania użyciem instrumentów elektronicznych. Na koncertach jednak wciąż pojawia się jako „człowiek z gitarą”.
Nieprzypadkowo porównuje się go do takich postaci jak Billy Bragg, Joan Baez czy nawet Bob Dylan. Tak z racji stylu wykonawczego jak i społecznego zaangażowania swej twórczości.
Wszystkie wydawnictwa Janusza Reichela (czy też Jaśka Malarza jak z przymrużeniem oka każe się nazywać) ukazały się pod szyldem małych wydawnictw, głównie z kręgu niezależnej sceny hard core/punk.

http://www.januszreichel.pl/
https://www.youtube.com/user/januszreichel
https://januszreichel.bandcamp.com/

✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬
Organizacja koncertów
Igor Skrzyczewski
Stowarzyszenie
Art Of Underground
tel. 605 432 744

✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬✬