home Niusy, Wydarzenia Eachtra – Celtycka Podróż w Zielonej Górze

Eachtra – Celtycka Podróż w Zielonej Górze

11002512_893260200695508_5267988921483939938_nEACHTRACeltycka Podróż to multimedialny spektakl muzyczno-taneczny, który odbędzie się w Wigilię Dnia Św. Patryka czyli 16 marca 2015 w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze w ramach trasy koncertowej 25-lecia Jig Reel Maniacs.

EACHTRA – spektakl multimedialny składający się z muzyki, tańca, animacji i narracji – projekt sceniczny będący owocem wieloletniej współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs (www.jrm.art.pl), który w 2015 roku obchodzi swoje 25-lecie; formacji tańca irlandzkiego Ellorien (www.ellorien.pl) oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka (www.fraszczak.com).

 Muzycy i tancerki współtworzą widowisko muzyczno-taneczne łączące elementy kultur Szkocji i Irlandii, Walii i Bretanii. Delikatne tańce w baletkach, wraz
z energetycznym stepem irlandzkim, naturalnie komponują się z przeźroczami krajobrazów celtyckich krain, a recytowane fragmenty literatury harmonijnie przeplatają się z dźwiękami skrzypiec, akordeonu, flażoletu, dud, saksofonu, gitar i perkusji.

 Wykonawcy:

 JRM – Jig Reel Maniacs – to jedna z najstarszych i najbardziej wziętych formacji muzyki celtyckiej w Polsce (skupiająca muzyków z Poznania, Wrocławia i Bydgoszczy); która istnieje od 1990 roku. Jigowo Reelowi Maniacy grają Celtic fusion – celtyckie brzmienia i smaki skojarzone z takimi gatunkami jak: jazz, funk, rock, reggae i chillout – muzykę instrumentalno-wokalną aranżowaną na wielobarwne instrumentarium: skrzypce, flażolety, dudy, akordeon, saksofon, harmonijkę, gitary (akustyczną, elektryczną, basową), pianino elektryczne i moog, perkusję i głos (baryton-bas).

 Ellorien to żeński zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia, z którym Jigowo Reelowi Maniacy współpracują od 2007 roku. Dziewczyny łączy pasja do tańca. Stale ją pogłębiają podczas regularnych ćwiczeń, prób, warsztatów i występów. Na stylistykę Ich choreografii miała wpływ praca z Sarah Clark TCRG – solistką znanych na całym świecie spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. To obecnie jedna z najlepszych grup tańca irlandzkiego nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie.

Gościnnie:

 Rory Dallas Allardice (Szkocja) – gość specjalny (jeden z trzech założycieli JRM) – śpiew, mandolina, flażolety, bodhran

 * MUZYKA – tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu Jig Reel Maniacs w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach: aria, ballada, jig, pieśń, polka, schottisch, reel i inne – www.jrm.art.pl

 * TANIEC – układy choreograficzne tradycyjnych rytmów celtyckich w baletkach i w obuwiu do stepu irlandzkiego w wykonaniu Ellorien: aria, double-jig, hornpipe, jig, polka, reel, slip jig, step a apella, i inne – www.ellorien.pl

OBRAZ – przezrocza ze Szkocji i Irlandii Anny Grabowskiej – artystki fotografika mieszkającej w Szkocji i Krzysztofa Schramma – prezesa Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego i Fundacji Kultury Irlandzkiej w Polsce.

SŁOWO – proza i poezja szkocka, irlandzka i walijska, recytacje w językach celtyckich i w tłumaczeniach.

——————————————————-

data: 16.03.2015 (poniedziałek)

miejsce: Zielona Góra, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,al. Niepodległości 3/5,

godz: 18:00,

wstęp: 50 zł (indywidualne), 45 zł (grupowe od 20 soób)

Czas: 2 x 55 minut i przerwa około 15-20 minut