home Niusy, Wydarzenia Anita Lipnicka & John Porter – koncert w Słubicach

Anita Lipnicka & John Porter – koncert w Słubicach

Serdecznie zapraszamy na koncert Anity Lipnickiej & Jona Portera, który odbędzie się 26.04.2014 r, o godz. 19:00 w Auli Collegium Polonicum w Słubicach. Bilety na koncert w cenie 50 zł można nabyć w SMOK-u oraz Prowincji.

Anita Lipnicka & John Porter to niepowtarzalny duet, który aktywnie działa na polskiej scenie muzycznej. Połączenie kobiecej delikatności i rockowego zacięcia. Anita Lipnicka & John Porter tworzą parę nie tylko na scenie, lecz również poza nią. Ich debiut – „Nieprzyzwoite piosenki” – odniósł duży sukces; sprzedał się w Polsce w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.

John Porter to z pochodzenia Walijczyk od 1976 r. mieszkający w Polsce. Jak sam mówi, tutaj znalazł swoje miejsce na Ziemi i zaczął tworzyć i komponować.

W 1977 r. wraz z Korą i Markiem Jackowskim stworzyli trio o nazwie “Maanam – Elektryczny Prysznic. John grał tam głównie na gitarze akustycznej, a także razem z Markiem towarzyszył wokalnie Korze. Grupa grała dość agresywną odmianę rocka. W maju 1979 roku John odszedł z Maanamu i zaczął dalej szukać swojej muzycznej drogi.

Z Alkiem Mrożkiem, Kazimierzem Cwynarem i Leszkiem Chalimoniukiem sformował własny zespół o nazwie PORTER BAND. Grali przede wszystkim nową falę rocka. Do dziś zespół Porter Band i ich legendarny album “Helicopters” uznawany jest za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka.
W okresie największej popularności John nieoczekiwanie rozwiązał Porter Band i zdecydował się pozostać artystą z “muzycznego offu”. W 1982 r. grał muzykę rockowo-jazzową w China Disco.
Później powrócił do korzeni i gitary akustycznej. Nagrał pierwszą płytę “unplugged” w Polsce. Album nosił tytuł “Magic moments” i o kilka lat wyprzedził światową modę na nagrania tego typu.
John razem z Maciejem Zembatym realizował muzycznie jego wizję poezji i twórczości Leonarda Cohena. Przebieg drogi muzycznej świadczy o tym, że John lubi eksperymentować, ale zawsze zachowuje dobrą formę jako twórca i wykonawca.

W 1999 r. z inicjatywy Krzysztofa Zawadki powstał nowy skład Porter band. Nagrali płytę Electric, a także grali mnóstwo koncertów w całej Polsce.

W lutym 2002 roku, w jednej z piosenek na nową płytę Psychodelikatesy – For you, w duecie zaśpiewała Anita Lipnicka. Jak się później okazało, było to początkiem całkiem nowej drogi muzycznej Johna. W maju 2002 r. rozpoczęły się prace nad nowym projektem realizowanym wraz z Anita Lipnicką. Album nosi tytuł “Nieprzyzwoite piosenki” i powstawał przez blisko rok w Londynie. Na płycie po raz pierwszy John miał zaśpiewać kilka piosenek po polsku, ale ostatecznie zdecydowano się na wydanie całości w języku angielskim.

Krążek ujrzał światło dzienne 20 listopada 2003 r., a promował go utwór “Bones of love” (kompozycja Johna). Płyta uzyskała status Złotej Płyty i zdobyła wiele prestiżowych nagród m.in. Fryderyk 2003 w kategorii “Najlepszy album”. Anita z Johnem zagrali ponad 100 koncertów a płyta sprzedała się w multiplatynowym nakładzie.

14 maja 2007 roku zostało wydane 12 płyt Johna Portera pod tytułem “Why?” .Prawdziwą gratką dla fanów jest obecny w tym wydaniu krążek, “Psychodelikatesy”, który nigdy nie został wydany, a na nim piosenka “For you” z Anita Lipnicką. John z Anitą wydali wspólnie 3 płyty.

lipnickaporter